урок №124

Урок № 124                                              5 клас

Тема уроку. Середнє арифметичне.

Мета уроку. Вироблення навичок знаходження середнього арифметичного. Розвивати обчислювальні навички. Виховувати охайність при виконанні записів у зошитах.

Тип уроку: закріплення знань, умінь і навичок.
Обладнання: підручник, комп’ютер, презентація вчителя.

Хід уроку.


І. Організаційний етап.
Організація уваги учнів.
ІІ. Перевірка домашнього завдання.
Наявність письмового завдання перевіряють консультанти.
ІІІ. Мотивація навчальної діяльності.
Добре засвоєна мудрість не забувається ніколи. Піфагор.
ІV. Формування теми і завдань уроку.
V. Актуалізація опорних знань.
  1. Знайди відповідність.
У правій колонці знайдіть відповіді до прикладів на знаходження середнього арифметичного чисел, які розташовано в лівій колонці.
               Приклади                                          Відповіді
1 . 3, 5, 7                                                            1. 3
2.  2, 7, 5, 2, 4                                                    2. 5
3.  3,5; 2,5; 3                                                      3. 21
4.  110; 200                                                        4. 4
5.  10, 20, 30,  40,  5                                          5. 155
6.  23,4; 18,7; 19,6; 20,8                                    6. 20,625
    Усі подають відповідь за допомогою сигнальних карток: 1, 2, 3 ...
  1. Теоретична розминка:
А) Що таке середнє арифметичне кількох чисел?
Б) Як знайти середнє арифметичне кількох чисел?
В) Чому дорівнює середнє арифметичне чисел а, в і с?

VІ. Закріплення умінь і навичок.
Розв’язування задач. «Логічний ланцюжок».
№ 1.
Середнє арифметичне трьох чисел дорівнює 83,5. Знайди перше число, якщо друге і третє дорівнюють 80,7 і 89,4.
        Розв’язання:  х – третє число
(х + 80,7 + 89,4) : 3 = 83,5
х + 80,7 + 89,4 = 83,5 · 3
х + 170,1 = 250,5
х = 250,5 – 170,1
х = 80,4                              Відповідь:   80,4
2.
В господарстві було два поля. З першого поля, площею150га зібрали по 32,7 ц пшениці з гектару. З другого поля, площею 97га зібрали по 35,8 ц пшениці з гектару. Яка середня урожайність пшениці з одного гектару у господарстві?
        Розв’язання:
150 + 97 = 247 (га) – площа господарства
32,7 · 150 = 4905,0 (ц) – врожай, зібраний з площі 150 га
35,8 · 97 = 3472,6 (ц) – врожай, зібраний з площі 97 га
4905,0 + 3472,6 = 8377,6 (ц) – вся зібрана пшениця
8377,6 : 247 ≈ 33,9 (ц) – середня урожайність з 1 га.
3.
Середнє арифметичне двох чисел дорівнює 125, причому друге число на 17 більше за перше. Знайди ці числа.
                 Розв’язання:
х – перше число
(х + 17) – друге число
(х + х + 17) : 2 = 125
х + х + 17 = 250
2х = 250 – 17                            116,5 – перше число
2х = 233                                    116,5 + 17 = 133,5 – друге число
х = 116,5
4.
   Середнє арифметичне двох чисел дорівнює 42, причому друге число в 5 разів більше за перше. Знайди ці числа.
 Розв’язання:
х – перше число
5х – друге число
(х + 5х) : 2 = 42
х + 5х = 42 · 2                               14 – перше число
х + 5х = 84                                    14 · 5 = 70 – друге число
6х = 84
х = 14
Робота з підручником:
№№ 1563, 1564, 1565 – з коментуванням;
№№ 1567, 1658, 1659, 1670 – самостійно;
№ 1571 – фронтально.
Резерв:
  1. Автомобіль їхав 3 год. зі швидкістю 62,5 км/год. і 2 год. зі швидкістю 62,5 км/год. Знайдіть середню швидкість автомобіля.
  2. Середнє арифметичне чисел 3,7 і х дорівнює 2,15. Знайдіть число х.
  3. Знайди середнє арифметичне чисел: 2,45; 3,12; 3,85; 4,33 і округли його до десятих.
  4. Врожайність буряків на ділянці площею 34,5 га склала 28, 6 т з 1 га, а на ділянці площею 17,5 га – 31,2 т з 1 га. Знайди середню врожайність буряків на площі цих ділянок.
VІІ. Підсумок уроку.
На уроці я:
        I.            Дізнався:
     II.            Зрозумів:
  III.            Навчився:
VІІІ. Домашнє завдання.
§36,  №1566,   №1572.

ІХ. Рефлексія.
Що сприяло успіху? Що заважало?    Оцінити результативність своєї роботи на уроці за 100-бальною шкалою.


Коментарі

Популярні дописи з цього блогу

урок №128

урок №127